Pestovanie produktívnej zeleninovej záhrady

Mať doma zeleninovú záhradu môže byť veľmi užitočná a uspokojujúca skúsenosť. Každý sa môže naučiť pestovať vlastnú zdravú zeleninu, chce to len trpezlivosť, čas a odhodlanie. Tu je podrobný návod, ako vypestovať produktívnu záhradu:

Začnite so správnou pôdou

Ak máte v záhrade zlú pôdu, možno bude lepšie pestovať zeleninu v nádobách alebo používať vyvýšené záhony namiesto toho, aby ste sa pokúšali zlepšiť existujúcu pôdu. Ak sa chcete pokúsiť o zlepšenie pôdy, najprv ju otestujte. Súpravu na testovanie pôdy si môžete zakúpiť v miestnom obchode s domácimi potrebami Keď budete vedieť, aké živiny sa nachádzajú v pôde, budete môcť určiť, ktorá zelenina bude najlepšie rásť a či je potrebné pridať nejaké hnojivo, napríklad kompost.

Vyberte si správne miesto

Naplánujte záhradu na osi východ - západ, aby ste zabezpečili, že všetka zelenina bude mať správne množstvo slnečného svetla. Zabráni sa tak tomu, aby vyššie rastliny blokovali slnko v čase najväčšej aktivity. Niektoré druhy zeleniny, ako napríklad šalát, kapusta, uhorky a švajčiarsky mangold, sa najlepšie pestujú v polotieni. Ak nemáte dostatok priestoru na umiestnenie rastlín na osi východ - západ, môžete namiesto toho použiť severné alebo južné usporiadanie.

Rozhodnite sa, kam umiestniť zeleninovú záhradu, podľa slnka. Najproduktívnejšie záhrady majú každý deň približne šesť hodín priameho slnečného svetla. Ak nemáte veľa slnka, hľadajte zeleninu, ktorá dobre rastie v tieni, alebo uvažujte o použití pestovateľských svetiel pre sadenice a presádzané rastliny. Na správny rast zeleniny je potrebných aspoň šesť hodín slnečného svetla. Ak bude mať vaša záhrada veľa slnka, zelenina porastie väčšia a vy získate viac úrody. Ak sa nachádza na tienistom mieste, môžete postaviť mrežu, ktorá rastlinám poskytne tieň počas najhorúcejšej časti dňa.

Pripravte pôdu

Pri príprave pôdy na výsadbu zeleniny by ste mali pridať organický materiál, napríklad kompost alebo hnoj (nie viac ako 3 - 4 cm). Ak je pôda v záhrade zhutnená, primiešajte kompost do niekoľkých centimetrov vrchnej vrstvy pôdy, aby ste zlepšili odvodnenie a zabránili zhutneniu. Organický kompost, dobre zhnitý hnoj, listová pleseň a rašelina sú výbornou voľbou na pridanie do pôdy, aby sa zlepšila jej štruktúra a úrodnosť a zároveň sa v nej udržala vlhkosť, takže ju nemusíte tak často zalievať. Ak si nemôžete kúpiť kompost vo vrecúškach, môžete si doma postaviť zásobník na červy a vyrobiť si vlastný. Vždy nezabudnite pridávať do pôdy organickú hmotu a používanie prírodnej potravy pre rastliny je pre záhradkárov skvelým spôsobom, ako pomôcť rastlinám.

Vysaďte si záhradu

Keď ste upravili pôdu, je čas zasadiť záhradu Nakreslite mapu svojej zeleninovej záhrady vrátane veľkosti záhonov a cestičiek. Mali by ste zvážiť, že pre rôzne druhy zeleniny je potrebný rôzny priestor, preto si naplánujte rozloženie termínov výsadby, aby ste im zabezpečili dostatok miesta. Medzi riadkami ponechajte minimálne 36 palcov na chôdzu a prácu a minimálne 60 palcov medzi riadkami pre väčšie druhy zeleniny, ako je kukurica. Na výsadbu semien použite rotavátor alebo rýľ na vytvorenie plytkých brázd alebo priekop pre sadenice. Ak používate semená, dbajte na to, aby ste ich rozmiestnili rovnomerne, aby mali dostatok priestoru na rast. Väčšie druhy zeleniny by sa mali vysádzať bližšie k sebe, napríklad repa by mala byť od seba vzdialená asi 3 palce a fazuľa 12 palcov.

Zavlažovanie záhrady

Po zasiatí semienok je dôležité záhradu dôsledne zalievať. Dbajte na to, aby bola pôda vlhká, ale nie príliš mokrá, a zalievajte ju do hĺbky 1 až 2 stopy. Množstvo potrebnej vody závisí od teploty, kvality drenážneho systému a od toho, či do záhrady prší alebo sa zavlažuje.

Zberajte zeleninu

Pravidelne kontrolujte svoju záhradu, aby ste zistili, ktorá zelenina je zrelá, a v prípade potreby ju pozbierajte. Ak máte dostatok zeleniny, zakonzervujte ju konzervovaním alebo zmrazením.

Prevencia škodcov a chorôb

Aby ste ochránili svoju záhradu pred škodcami a chorobami, vysievajte odrody semien, ktoré sú voči nim odolné, každoročne striedajte plodiny, aby sa škodcovia a choroby nehromadili v pôde, a okamžite sa zbavte všetkých chorých rastlín. Ak vašu záhradu postihnú škodcovia alebo choroby, nasaďte užitočný hmyz (napríklad berušky), ktorý vám pomôže pri ich potláčaní.

Najlepším spôsobom, ako si zabezpečiť bohatú úrodu, je naplánovať a pripraviť záhradu, zasadiť ju a starať sa o ňu. Dôkladný postup vám pomôže zistiť, ktorá zelenina je pre vašu záhradu najvhodnejšia, a umožní vám zasadiť dostatok zeleniny, aby ste uspokojili potreby svojej rodiny. Pestovanie úrodnej zeleninovej záhrady si vyžaduje námahu, ale radosť z konzumácie vlastnej zeleniny je odmenou.

Publikované: 17. 04. 2023

Kategória: Záhrada

Autor: Ema Veselá