Hladké a vlnité tvarovky: rozdiely a vlastnosti použitia

Výstuž je dôležitý komponent, ktorý má vzhľad železnej tyče alebo drôtu.

Ak vytvoríme všeobecnú klasifikáciu, potom možno tento stavebný materiál rozdeliť do dvoch hlavných kategórií: valcovaná oceľ, ktorá má hladký profil, a rebrovaná, vďaka špeciálne aplikovaným zárezom na povrchu. Každá zo špecifikovaných odrôd má určité prevádzkové vlastnosti, ktoré by sa mali brať do úvahy pri efektívnom plnení úloh stanovených v stavebníctve.

Hladká výstuž: vlastnosti a hlavné výhody

Tento stavebný materiál je vyrobený z uhlíkovej ocele alebo nízkolegovaných materiálov, do ktorých je pridaný chróm. Má tiež hladký povrch, čo je jasné už z názvu – túto vlastnosť možno považovať za výhodu aj nevýhodu zároveň. Neprítomnosť zárezov uľahčuje prácu s drôtom. Neporušuje tvar betónovej zmesi a nevyžaduje dodatočnú ochranu proti korózii. Textúra zároveň neumožňuje vytvoriť silnú väzbu s betónom, čo obmedzuje použitie kovovej tyče na stavbu konštrukcií s vysokou úrovňou zaťaženia.

Medzi vlastnosti materiálu stojí za zmienku:
  • odolnosť voči prudkým zmenám teploty, chemickým zlúčeninám, iným agresívnym faktorom;
  • vynikajúce ukazovatele zvárateľnosti;
  • cenovo dostupné náklady.

Hladký profil sa používa hlavne na vytváranie štruktúr pomocného účelu s malým alebo stredným zaťažením. Ide o stavbu stien, stropov, plotových stĺpikov, záhradných chodníkov a pod. Oblasti použitia kovania sú pomerne rozmanité, okrem stavebníctva nachádzajú uplatnenie v nábytkárskom, automobilovom a ropnom priemysle.


Vlnité tvarovky: vlastnosti a oblasti použitia

V tomto prípade dizajn zahŕňa prítomnosť konvexno-konkávneho vzoru s pozdĺžnymi a priečnymi rebrami. Typ reliéfu je tiež odlišný, medzi bežnými možnosťami je potrebné poznamenať prstencové, kosákovité a zmiešané zvlnenie. Materiál bude navyše vyrobený z uhlíkovej ocele, do ktorej sa pridáva mangán, kremík, chróm a titán, vďaka čomu je mimoriadne pevný.

Všetky spomínané vlastnosti vedú k schopnosti odolávať vysokému vnútornému namáhaniu pri zachovaní dobrej plasticity. V závislosti od zvoleného typu zárezu je rolka vhodná na vykonávanie jednoduchých úloh, napríklad na usporiadanie podláh alebo zakladanie nízkopodlažných budov až po vytváranie zložitých štruktúr a objektov priemyselného významu: mosty, tunely, stĺpy , výškové budovy a mnoho ďalšieho.

Za predpokladu kompetentnej kombinácie rôznych typov armatúr je možné realizovať stavebné projekty akejkoľvek úrovne zložitosti.

Publikované: 23. 08. 2024

Kategória: Stavba a rekonštrukcia

Autor: Jana Křivánková