Dobré dôvody, prečo si zaobstarať nehnuteľnosti ako zabezpečenie do budúcnosti

Kedy je vhodné pomýšľať na obstaranie nehnuteľnosti? Predovšetkým v prípade, keď máte k dispozícii aspoň tretinu finančných prostriedkov, ktoré sú na kúpu potrebné. Kúpou nehnuteľnosti získate niečo hmatateľné, čo prináša reálny úžitok, na rozdiel od obchodov s akciami, cennými papiermi či dlhopismi. Z hľadiska inflácie a vývoja na trhu sa jedná o bezpečnú investíciu – v prípade, že peniaze stratia svoju hodnotu, stále zostávate vlastníkom bytu, ktorý existuje fyzicky a je možné ho reálne využívať. Aj napriek neistote a obavám, ktoré prináša pandémia a inflácia, sa stále podľa odporúčaní investičných poradcov a realitných odborníkov oplatí kupovať byty ako investíciu za predpokladu, že jej obstarávacia cena vo vzťahu k následnému prenájmu dáva ekonomický zmysel. „Investície do nehnuteľností je stále rozumným a spoľahlivým spôsobom, ako bezpečne uložiť svoje peniaze a zároveň ich zúročiť tak, aby časom nestratili svoje hodnoty. Situácia na realitnom trhu sa ľahko zmenila oproti stavu pred pandémiou. Ponuka nehnuteľností sa pomaly rozširuje, ale tempo výstavby je stále pomalé a proces stavebného riadenia je naopak zdĺhavý. Nárast inflácie, zdraženie stavebných materiálov a výška úrokových sadzieb majú na trh záporný vplyv, ale aj napriek tomu sa stále obchoduje. Aktuálne sa do popredia dostáva nájomné bývanie,“ hovorí Jakub Kindl, spolumajiteľ rodinnej realitnej kancelárie Domov Reality, ktorá sa špecializuje na Berounsko a Prahu. „Na rozdiel od iných komodít sa ani v čase krízy nemôže stať, že sa vaša investícia premení na bezcenné vlastníctvo. Hodnota obstaranej nehnuteľnosti totiž nie je len investičná, ale aj reálna. Vlastnený dom môžete kedykoľvek reálne využívať – či už na vlastné bývanie, na prenájom alebo ako zabezpečenie bývania pre vaše deti,“ vysvetľuje Jakub Kindl,

Zaistenie rodiny

Rodičia sa vždy snažia dať svojim deťom do života kapitál a výbavu, ktorá im zaistí aspoň základnú existenciu. Istá strecha nad hlavou je dobrým spôsobom, ako myslieť na svojich potomkov. Až dospejú k samostatnosti, byt či dom pre nich bude dobrým štartom do života a umožní im vyhnúť sa plateniu dlhodobo nevýhodným prenájmom, prípadne veľkým finančným záväzkom v podobe hypotéky.

Sporenie na dôchodok

Spoliehať sa na to, že nás štát v starobe kompletne zaistí a bude mať na vyplácanie slušných dôchodkov, sa nemusí vyplatiť. Vždy je lepšie myslieť na zadné dvierka a už v produktívnom veku podniknúť kroky, ako si zarobiť a nasporiť peniaze na dôchodok. „Premýšľať nad kúpou investičného bytu ako na spôsob zabezpečenia v starobe je určite dobrý plán. Ak máte stabilné príjmy alebo len niečo našetrené, je možné optimálnou kombináciou vlastných prostriedkov a cudzích zdrojov financovania zaobstarať nehnuteľnosť,“ hovorí Jakub Kindl z Domov Reality.

Publikované: 14. 09. 2022

Kategória: Finance

Autor: Tereza Novacová