Aké zvoliť prvé topánky? Barefoot sú pre správny vývoj dobrou voľbou

Starostlivosť o dieťa nie je ľahká záležitosť. Rodičia sú vystavení mnohým zdrojom informácií a často netušia, ako sa správne rozhodnúť. Týka sa to aj výberu prvých topánočiek – ktorý typ je k citlivej detskej nôžke najšetrnejší a stojí vôbec za to do detskej obuvi investovať, keď dieťa rastie veľmi rýchlo a topánky príliš dlho nevynosia? Zodpovední rodičia veľmi dobre vedia, že význam prvej obuvi nie je dobré podceňovať. Veď na vývoj detských nožičiek majú vplyv aj dupačky. Mali by mať dostatočne objemnú chodidlovú časť av žiadnom prípade nesmie chodidlo tlačiť. Veľkou chybou je tiež obúvanie tesných ponožiek a pletených papučiek. Práve tie totiž chodidlo príliš tesne obopínajú a bránia dostatočnému prekrvovaniu. Dieťaťu by rozhodne po sňatí ponožiek a papučiek nemali nôžkach zostávať otlačeniny či ryhy.

Čo je dobré vedieť o vývoji dieťaťa?

Ako sa ale postaviť na výber prvých topánočiek? V prvom rade treba prihliadnuť na to, že sa dieťa veľmi rýchlo vyvíja. V prvom roku života sa premení z dojčaťa na regulárneho chodca – aspoň väčšinou. Niektoré deti začínajú chodiť o niečo neskôr a môžem preskočiť určité vývojové fázy. Rodičia z toho nemusia stresovať, pretože vývoj je do značnej miery individuálny. Neustále porovnávanie s ostatnými deťmi môže viesť k mylným záverom. Prvé topánočky by v žiadnom prípade nemali dieťatko tlačiť. Naopak sa preferuje čo najprirodzenejšia chôdza, ktorú vie zaistiť iba detské barefoot topánky. Odborníci sa zhodujú na tom, že barefoot capáčky patria k tomu najlepšiemu, čo môžu rodičia potomkom obuť.

Kde zaobstaráte kvalitné barefoot topánky zodpovedajúcej kvality?

Aj v sortimente barefoot obuvi samozrejme panujú veľké kvalitatívne rozdiely. Ak sa rozhodnete pre tento typ topánočiek, poobzerajte sa po nich u špecializovaného predajcu, ktorý ponúka certifikované capáčky prvotriednej kvality. Super-ľahké a ohybné capáčky nájdete napríklad v obľúbenom e-shope Be Lenka, o ktorom vám viac prezradí táto Be Lenka recenzia. Autor Radek má s barefoot obuvou od Be Lenka skúsenosť, a práve tá by sa mám mohla hodiť pri výbere vhodných prvých topánočiek.

Publikované: 03. 11. 2022

Kategória: Praktické tipy

Autor: Tereza Novacová